MELTEM EVCİ SAKA

Profesyonel Koç, PCC (ICF), Takım Koçu,

Eğitmen, RLAC Eğitmeni, İK Profesyoneli

İTÜ Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra eğitimine İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi yüksek lisansı ile devam ederek mesleğini insan mühendisliğine doğru şekillendirdi. Tez çalışmasını “Çalışanların Kurum içi Koçluk ve Mentörlük Uygulamalarından Beklentileri” üzerine gerçekleştirdi.

Profesyonel iş hayatına 2009 senesinde Erba Mümessillik ve M&S Türkiye ofisinde mühendis başladıktan sonra yolculuğuna perakende sektörünün dünyaca ünlü oyuncularından C&A’de insan kaynakları alanında devam etti. 700 kişilik satış ve merkez kadro çalışanlarından sorumlu olarak 5 yıl boyunca, insan kaynaklarının başta işe alım, değerlendirme merkezi uygulamaları, performans ve kariyer yönetimi ile eğitim gelişim faaliyetleri olmak üzere her uzmanlık alanında görev ve sorumluluklar aldı. Kurumda performans yönetim sisteminin kurulması projesini yönetti, liderle birlikte performans üzerine mentörlük çalışmaları ve eğitimler gerçekleştirdi. Ardından aynı sektörde, dünyaca ünlü mücevherat markası Pandora’da tüm İK süreçlerinden sorumlu olarak İK Yöneticisi pozisyonunda çalıştı. Çalıştığı dönemde İK ile ilgili tüm süreç, prosedür ve uygulamaların sıfırdan kurulmasından ve doğru şekilde işletilmesinden sorumlu oldu. 2016 senesinde Türkiye’nin yerli sermayeli en büyük restoran zinciri olan HD Holding’e geçiş yaptı. HD İskender, HD Döner, Pidem ve Pideko ve İK & Eğitim Müdürlüğü görevini yürüttü. 300’e yakın restoran, merkez ofis ve et işleme tesisindeki toplam 3500 kişilik ekibin eğitim ve gelişim faaliyetleri, performans ve yetenek süreçleri, kariyer yönetimi ve işe alım süreçlerinden sorumlu olarak çalıştı. Aynı dönemde koçlukla tanıştı, House of Human Koçluk Okulu’nda “Profesyonel Koçluk”, “Eğitimcinin Eğitimi” ve “Takım Koçluğu” eğitimleri ile koçluk ve eğitim alanındaki gelişimini sürürdü. Eş zamanlı olarak çalıştığı şirkette İK yöneticiliği şapkası ile şirketin değişim ve dönüşüm süreçlerini yürütürken Eğitim yöneticiliği ve Koç şapkası ile hem HD Akademi, iç koçluk & mentörlük sistemini kurdu, iç koç ve iç eğitmen olarak çalıştı. Son olarak LCWaikiki şirketinde İK İş Ortağı olarak görev aldı. Performans sisteminin kurulması, etkin bir şekilde işletilmesi ve liderle birlikte takım performanslarının iyileştirilmesi projelerinde aktif görev aldı.

Kurumsal hayattaki deneyimlerinin yanında AC ve House of Human Koçluk, Eğitim ve Danışmanlık ile “Gelecek için Koçluk” sosyal sorumluluk projelerine katıldı.

ICF onaylı PCC unvanlı koç olarak şu anda, kurumlar ve bireylerle performans üzerine “Yönetici”, “Kariyer” ve “Takım” Koçluğuna, liderlik becerileri, RLAC (Recognised Leader as Coach, Koçvari Lider) ve İK uzmanlık alanları üzerine eğitimlerine devam etmektedir. Eş zamanlı olarak farklı ekollerden toplamda 500 koçun başvuruda bulunduğu “Hızlandıran Koçluk – Step-Up Coaching Platformu”nu yönetim ekibinde bulunmakta, hem JCI Yönetici Koçluğu hem de Eşkoçluk projelerini yürütmektedir.

Koçluk ve eğitimde uzmanlık alanını liderlik ve performans olarak belirlemiş, birlikte çalıştığı insanların ve kurumların hedeflerine ulaşma yolunda başarı ve etkinliklerini arttırmalarına destek olarak yaşam amacını gerçekleştirmeye devam ediyor.

tr_TRTurkish