CEYDA ÖZOĞUL AKBAY

Yönetici ve Kariyer Koçu

İzmir Karşıyaka`da doğmuş, büyümüş, daha ilk gördüğü gün okumak istediğine karar verdiği İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve sonrasında Ankara`ya yapılan üniversite tanıtım gezisinde büyülendiği ODTÜ de okumuş ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

Kariyerine Vestel Elektronik`te Arge Mühendisi olarak başlamış ve şirketin teknik yetkinliklere sahip satış ekibi oluşturulması kararı sonrası Vestel Dış Ticaret`te yurtdışı satış ekibe dahil olarak yola devam etmiştir. Müşteri Yönetimi, Bölge Satış, Proje Yönetimi ve Kilit Müşteri yönetimi konularında uzmanlaşarak, en büyük müşteri grubunun cirosunu 4 yıllık bir sürede 13 katına çıkarmıştır. İzmir`den Istanbul`a taşınarak çalışma hayatına, uluslararası bir şirkette devam ettirme kararı alarak Philips Semiconductors`ta Müşteri Yöneticisi olarak devam etmiştir. Amerikalılar tarafından satın alınan ve yeni ismi NXP Semiconductors olarak değişen şirkete, Avrupadan Sorumlu Pazarlama Müdürü olarak atanmiş ve şirketin merkezi olan Hollanda, Eindhoven`da yaşamaya başlamıştır. Tüm bu süreçler içerisinde Liderlik, Etkin Zaman Kullanımı ve Satış Pazarlama üzerine birçok değerli eğitim almıştır. Almanya`da aldığı Etkili İnsanın 7 Alışkanlığı Eğitimi hayatını dönüştürmesine önemli bir katkı sağlamış ve ömür boyu öğrencilik kararı almasına vesile olmuştur.

Değişen dünya koşulları içerisinde, Amerikan NXP Semiconductors şirketinin bir bölümü Çinli özel yatırım fonları tarafından satın alınmış ve Çin merkezli WeEn Semiconductors şirketine dönüşmüştür. Bu yeni oluşumda, Amerika ve Avrupadan sorumlu Satış Direktörü pozisyonunda görev alarak, Polonya Krakow, İtalya Milano ve Türkiye İstanbul şehirlerinde yaşamış ve bu süreç boyunca Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ve Asya nın birçok yerine seyahat etmiştir. Farklı kültürlerle çalışma, doğru ve etkin çalışan ekip kurma,yönetme, Bölgesel Satış Stratejileri Oluşturma ve Etkin Liderlik konularında dünyanın farklı yerlerindeki etkin kurumlardan eğitimler almaya ve sahada deneyimlerek gelişmeye devam etmiştir.

Koçluk ile tanışması ise bu eğitimlerden farklı olarak bireysel potansiyelini ortaya çıkarmak, performansını hem hayattan tatmin alarak ve hemde hayata katkıda bulunarak daha da arttırmak için Çinli koçuyla çalışmaya başlaması sayesinde olmuştur.Bu koçluk sürecinden sonra, kendi koçunun da desteği ile, şirket içi iletişimi geliştirmek, ekip bağlılığını arttırmak adına koçluk eğitimine başlamış, şirket içi koçlukla deneyimini arttırmış, ACTP yolculuğu sırasında ise koçluğa gönül vererek meslek olarak devam etme kararı almıştır.

Yıllarca yurtiçi ve yurtdışı farklı şehirlerde yaşadıktan sonra, Bodrum`a yerleşme karari almış, ve bu sayede hayatında çok sevdiği doğa yürüyüşü, yoga ve dansa daha çok alan açmıştır.Hem ortak kültürün hemde aile bağlarının parçası olan Yunan müzikleri ve danslarını daha da aktif olarak hayatına alarak Yunan Dansları eğitmenliğine başlamıştır.

Sürekli olarak öğrenmenin ve öğretmenin, gelişmenin, dönüşmenin gücüne olan inancıyla, çok değer verdiği Sinan Canan Hocanın öğrencisi olarak Uygulamalı Nörobilim Okulunda Ve Sola Unitasta eğitim hayatını aktif olarak sürdürmektedir.Ilham olmak, ilham almak, hayata katkıda bulunmak, fayda sağlamak için Koçluğun en iyi araçlardan biri olduğuna inanmaya, enerjisini keyifle bu yolda aydınlatmaya ve aydınlanmaya kullanmaya devam etmektedir.

Tüm bunların yanısıra, ve en önemlisi, 2 kız çocuk annesi ve 1 kız çocuk teyzesi olarak, hayattaki en önemli misyon olan bu sorumlulukların en başta şükran, sürekli hayret, müthiş bir merak , sonsuz sevgi ve enerji ile yürütülmesi olduğuna inanmaktadır.

tr_TRTurkish